άντρας πραγματικότητα παιδί Κατασκευη Ιστοσελιδας - Υγεία - Εχθρός της γονιμότητας τα περιττά κιλά > 상담문의

본문 바로가기
사이트 내 전체검색


άντρας πραγματικότητα παιδί Κατασκευη Ιστοσελιδας - Υγεία - Εχθρός της…

페이지 정보

작성자 Hyman 작성일24-10-14 02:57 조회3회 댓글0건

본문

Κατασκευη Ιστοσελιδας Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, άμεση ενημέρωση για όλες τις εξελίξεις, Διασκέδαση – Ψυχαγωγία και Αθλητισμός
550_334_143363.jpg
- Υγεία - Εχθρός της γονιμότητας τα περιττά κιλά Κατασκευη Ιστοσελιδας Αν είστε άντρας και θέλετε να αποκτήσετε παιδιά, καλό είναι να φροντίσετε να μην πάρετε βάρος. Μία νέα μελέτη έδειξε ότι τα περιττά κιλά μειώνουν τις πιθανότητες των ανδρών να αποκτήσουν παιδιά, ακόμα και αν κατά τα άλλα οι άνδρες αυτοί είναι υγιείς. Αιτία, η ανάπτυξη ορισμένων ορμονικών διακυμάνσεων, οι οποίες φαίνεται να ευθύνονται για μείωση της αναπαραγωγικής ικανότητας.



Η μελέτη διεξήχθη μεταξύ 87 υγιών ανδρών, ηλικίας 19 έως 48 ετών. Σε σύγκριση με τους αδύνατους συνομηλίκους τους, που πανεπιστήμιο μάρκετινγκ Διαδικτύου όσοι άνδρες ήσαν παχύσαρκοι είχαν λιγότερες πιθανότητες να έχουν αποκτήσει παιδί.



Επιπλέον, είχαν χαμηλότερα επίπεδα τεστοστερόνης στο αίμα τους, καθώς και χαμηλότερα επίπεδα των ορμονών LH και FSH, οι οποίες παίζουν σημαντικό ρόλο στην αναπαραγωγή.



Στην πραγματικότητα, όσο πιο παχύσαρκος ήταν ένας άντρας τόσο πιο χαμηλά ήταν τα επίπεδα των LHκαι FSH– και τόσο πιο ψηλά ήταν τα επίπεδα των οιστρογόνων στο αίμα του.



Όπως γράφουν οι ερευνητές στην διεθνή επιθεώρηση «Γονιμότητα & Σ ΤΕΙρότητα» (FertilityandSterility), τα σχετικώς χαμηλά επίπεδα των ορμονών LHκαι FSHστο αίμα των παχύσαρκων ανδρών υποδηλώνουν έναν «μερικό υπογοναδοτροπικό υπογοναδισμό».



Πρόκειται για μία κατάσταση κατά την οποία οι όρχεις δεν λειτουργούν ομαλά, λόγω διαταραχών στην μετάδοση χημικών μηνυμάτων στον υποθάλαμο ή στην υπόφυση – δύο δομών του εγκεφάλου που παίζουν ρόλο στην ορμονική παραγωγή του οργανισμού.



«Τα ευρήματά μας υποδηλώνουν ότι η παχυσαρκία από μόνη της αποτελεί παράγοντα υπογονιμότητας στους κατά τα άλλα υγιείς άνδρες», έγραψαν ο δρ Έρικ Μ. Πάουλι και οι συνεργάτες του από το Κολέγιο Ιατρικής του Πολι ΤΕΙακού πανεπιστημίου της Πενσυλβάνια.



Από τους 87 εθελοντές της μελέτης, οι 59 είχαν παιδιά – και αυτοί οι άνδρες είχαν χαμηλότερο μέσο Δείκτη Μάζας Σώματος (ΔΜΣ) απ’ ό,τι οι συνομήλικοί τους οι οποίοι δεν είχαν παιδιά: στην πρώτη ομάδα ο μέσος ΔΜΣ ήταν 28, που αντιστοιχεί στην κατηγορία των «υπέρβαρων», ενώ στη δεύτερη ήταν σχεδόν 32 που αντιστοιχεί στην κατηγορία των «παχύσαρκων».



Ο ΔΜΣ υπολογίζεται όταν διαιρεθεί το νυν βάρος (σε κιλά) με το τετράγωνο του ύψους (σε μέτρα). Φυσιολογικό σωματικό βάρος έχει όποιος έχει ΔΜΣ 20 έως 25, υπέρβαρος είναι όποιος έχει ΔΜΣ 25-30 και παχύσαρκος όποιος έχει ΔΜΣ πάνω από 30 – με τις τιμές άνω του 40 να θεωρούνται νοσογόνος ή κακοήθης παχυσαρκία.



Τι σχέση μπορεί να έχουν τα περιττά κιλά με τις ορμόνες; Όπως εξηγούν οι ερευνητές το περιττό σωματικό λίπος μπορεί να αυξάνει την μετατ ροπή της τεστοστερόνης στο αίμα του άνδρα σε οιστρογόνα – και αυτού του είδους οι ορμονικές διακυμάνσεις μπορεί να δίνουν σήμα στον εγκέφαλο, για να καταστείλει την παραγωγή της LHκαι της FSH, πλήττοντας έτσι τη γονιμότητα.



Προγενέστερες μελέτες έχουν συσχετίσει την ανδρική παχυσαρκία με μειωμένη ερωτική επιθυμία και αυξημένο κίνδυνο στυτικής δυσλειτουργίας, σημειώνουν οι ερευνητές – και οι παράγοντες αυτοί μπορεί να πλήττουν περαιτέρω την ανδρική γονιμότητα.



Πηγή: tanea.gr
Κατασκευη Ιστοσελιδας Κατασκευη Ιστοσελιδας Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, ψηφιακο μαρκετινγκ pdf εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

상단으로

TEL. 055-533-8251 FAX. 055-533-8261 경남 창녕군 창녕읍 탐하로 132-11
대표:최경로 사업자등록번호:326-86-00323

Copyright © kafico.com All rights reserved.