υπουργός τραπέζι μέτρα ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ - Κοινωνία - Εν μέσω απεργίας συνεχίζεται ο διάλογος > 상담문의

본문 바로가기
사이트 내 전체검색


υπουργός τραπέζι μέτρα ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ - Κοινωνία - Εν μέσω απεργίας …

페이지 정보

작성자 Cinda 작성일24-09-22 15:50 조회2회 댓글0건

본문

ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, άμεση ενημέρωση για όλες τις εξελίξεις, Διασκέδαση – Ψυχαγωγία και Αθλητισμός
550_334_271131.jpg
- Κοινωνία - Εν μέσω απεργίας συνεχίζεται ο διάλογος ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Με κομμένη την ανάσα η πανεπιστημιακή κοινότητα και οι φοιτητές παρακολουθούν τις εξελίξεις στο διάλογο των πρυτανικών αρχών με το υπουργείο Παιδείας.



Το βράδυ του Σαββάτου ο υπουργός Παιδείας, ενοικιαση σπιτιου στην βολος μετά τις πρώτες επαφές με τους πρυτάνεις του πανεπιστημίων Αθηνών, Ιωαννίνων, Πατρών, ενοικιαση λοφτ βολος ΟΠΑ, Θεσσαλίας και ΕΜΠ και την άρνηση των διοικητικών υπαλλήλων να προσέλθουν στο διάλογο, ανακοίνωσε δέσμη πέντε μέτρων που θα εκτονώσουν την ένταση στο χώρο των ανώτατων ιδρυμάτων.



Ωστόσο, ο Κων. Αρβανιτόπουλος τόνισε εμφαντικά στη δήλωσή του, ότι προαπαιτούμενο για να προχωρήσει ο διάλογος επί των προτάσεών του είναι να ανοίξουν τα ανώτατα ιδρύματα.



Το πανεπιστήμιο Αθηνών παραμένει κλειστό για 13η συνεχόμενη εβδομάδα, ενοικιασησ σπιτιων βολος καθώς οι διοικητικοί του υπάλληλοι έχουν κηρύξει νέα 48ωρη απεργία για σήμερα και αύριο, την ώρα που βρίσκεται σε εξέλιξη η τρίτη κατά σειρά δικαστική έρευνα για την νομιμότητα των κινητοποιήσεων. Σε αναστολή λειτουργίας τελεί σήμερα και το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων σε ένδειξη διαμαρ τυρίας για την ανακοίνωση των πινάκων της διαθεσιμότητας των διοικητικών υπαλλήλων.



Το εξάμηνο για το πανεπιστήμιο Αθηνών και για ορισμένες σχολές του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου βρίσκεται κυριολεκτικά στην κόψη του ξυραφιού, καθώς τα χρονικά περιθώρια για να ξεκινήσουν τα μαθήματα και να θεωρηθεί διδαγμένο έχουν στερέψει.



Στις 12 το μεσημέρι ο Θεοδόσης Πελεγρίνης θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου δυο ημέρες μετά τη συνάντηση που είχε με τον υπουργό Παιδείας και την ανακοίνωση δέσμης μέτρων από τον Κων. Αρβανιτόπουλο.



Η τοποθέτηση του πρύτανη του πανεπιστημίου Αθηνών αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ενοικιαση γραφειου βολος κεντρο καθώς ο υπουργός Παιδείας με τα μέτρα που ανακοίνωσε το βράδυ του Σαββάτου ικανοποίησε τα έγγραφα αιτήματά του κ. Πελεγρίνη και έκανε ένα βήμα μπροστά στη διαδικασία του διαλόγου.



Στο υπουργείο Παιδείας αναμένουν με αγωνία και την αντίδραση των διοικητικών υπαλλήλων που πριν την ανακοίνωση των μέτρων τάσσονταν κατά του διαλόγου, κυρίως μετά τη δέσμευση του Κων. Αρβανιτόπουλου ότι 172 υπάλληλοι του πανεπιστημίου Αθηνών θα επιστρέψουν στην εργασία τους και ισάριθμοι που δεν απογράφηκαν και θα τεθούν σε αργία θα υπαχθούν τελικά στο πρόγραμμα κινητικότητας.



Η Σύγκλητος του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου με χθεσινοβραδινή ανακοίνωσή της ζήτησε την αναστολή της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για τη διαθεσιμότητα.



Στην απόφαση επισημαίνεται για ακόμη μια φορά ότι «με την εφαρμογή των πράξεων διαθεσιμότητας 399 διοικητικών υπαλλήλων του Ιδρύματος, και μάλιστα με τις αμφισβητούμενης εγκυρότητας δημοσιοποιήσεις ονομαστικών καταλόγων καταργούμενου και μοριοδοτούμενου προσωπικού, το Πολυτεχνείο αδυνατεί να λειτουργήσει» και ότι η Σύγκλητος «αδυνατεί να ανατάξει τις διοικητικές λειτουργίες του Ιδρύματος υπό αυτές τις συνθήκες».



Η απόφαση αυτή ισοδυναμεί ουσιαστικά με αρνητική απάντηση στις ανακοινώσεις Αρβανιτόπουλου, καθώς ο υπουργός Παιδείας σε κάθε περίπτωση τονίζει ότι το ζήτημα της διαθεσιμότητας δεν μπαίνει στο τραπέζι του διαλόγου.
ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, ενοικιαση γκαρσονιερασ αμπελοκηποι βολος το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, ενοικιαση σπιτιου κεντρο βολος μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

상단으로

TEL. 055-533-8251 FAX. 055-533-8261 경남 창녕군 창녕읍 탐하로 132-11
대표:최경로 사업자등록번호:326-86-00323

Copyright © kafico.com All rights reserved.